Bolu

Hayır İşleri Yapma Vakfı

ARŞİVİMİZDEN
Başkan Ahmet Çatladıoğlu bir tesisimizin açılışında. Konuşmacı dönemin Belediye Başkanı Muzaffer IŞIN.


Aslahattin Camii yapılış aşamasında


Bolu Hayır İşleri Yapma Vakfı kurulduktan sonra yaptığı ilk Genel Kurulda, Başkan Ahmet ÇATLADIOОLU,  yaptığı konuşmada Vakfın kuruluş aşamasını ve amaçlarını anlattı.


Hasan BÜLBÜL'ün, Vakfın kuruluşu ile ilgili olarak mahalli bir gazetede yazdığı köşe yazısı


Ahmet Çatladıoğlu, tesislerimizden birinin temeline harç atıyor.


İlk yıllardaki genel kurul toplantısından bir görüntü(Soldan sağa; Ahmet Çatladıoğlu, Hasan Bülbül, Mehmet Kain, Hasan Durukan, İbrahim Kaygusuz, Kamil Yelki, İsmail Zorlu, Rifat Dereli, Müftülük temsilcisi. Ayaktakiler; Ekrem Çatladıoğlu, İsmail Çatladıoğlu.)


Geçmiş yıllardaki Genel kurul toplantılarından bir bölüm.(Soldan sağa; Nazım Özmen, Şevket Sadık Çatladı, Yener Bandakçıoğlu, Müftülük temsilcisi, Ahmet Çatladıoğlu, Kamil Yelki.)


Ahmet Çatladıoğlu Vakıf toplantısında konuşma yaparken.


Vakfımız, Cumhuriyet Bayramı geçit törenindeki korteje katılarak Ulusumuzun bayramını kutlamaktadır


Genel Kurul Divan Başkan ve üyeleri


Genel Kurul üyelerimiz toplantıda


Yönetim Kurulu üyeleri toplantıda (Soldan sağa; Turgut Kalaycıoğlu, Şevket Sadık Çatladı, Şemsettin Koca, Nazım Özmen, Mehmet Kain, Kamil Yelki)


Büyük bir insanı daha yitirdik.

       Zamanı durdurmak mümkün değil, tüm üzüntülere rağmen işte yine hayat  devam ediyor. Herkes günlük yaşamına döndü, dönmek zorunda. Zira tabiat kanunu bunu zorunlu kılmaktadır.

       Şehrimiz, yetiştirdiği ve yerinin doldurulması mümkün olmayan, daha birçok  eser kazandırabilecek enerji ve istek dolu nadide insanlardan birini zamansız kaybetmenin üzüntüsü ve matemi içinde.

       Onu yakından tanıyanlar anılarıyla, tanımayanlar duyduklarıyla ve eserleriyle, aile efradı da  ulaştırdığı  yol ve yerde rahmetle anacaktır, anacağız.  

       Evet, katıldığı umre ziyareti sırasında elim bir trafik kazası sonucu yitirip, 14 Şubat 1986 Salı günü toprağa verdiğimiz çok değerli ve bulunmaz insan merhum Hacı Ahmet ÇATLADIOĞLU’ndan bahsediyorum.

       1329 Bolu doğumlu Ahmet Çatladıoğlu, Çakmaklar köyü eşrafındandır. Engin hayat tecrübesi, olağan üstü zekası ve çalışkanlığı ile İlimizdeki bir çok sosyal amaçlı kuruluşlarda üst düzeyde görev yapmıştır.  Çalışmaları Bolu Hayır İşleri Yapma Vakfı ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda yoğunlaşarak doruk noktasına ulaşmıştır.

       Büyük Cami Mahallesindeki iş hanı, Gerede Caddesindeki Müftülük binası ve Aslahaddin Camisi ile Sümer Mahallesinde tamamlanması nasip olmayan cami ve okul kompleksi vakıf adına;

       Şehrimizin en güzel yerindeki Bolu Ticaret ve Sanayi Odası binası ile Karaçayır mahallesinde büyük mücadeleler sonucu başlayıp ancak iki katının tamamlanması nasip olan yeni bir bina da Ticaret ve Sanayi Odası adına şehrimize kazandırdığı büyük eserlerindendir.

       İnşaatlarda işçinin başında sabahtan akşama kadar sağlığını yitirme pahasına bekleyip danışmanlık yaparak yol gösteren, maddi manevi  zorluklara rağmen yılmadan ve zevkle yürüttüğü bu işler için ‘’Ben kendi dilimin cezasını çekiyorum, ama çok mutluyum’’ demesi hizmet verme tutkusunu dile getirmek-teydi.

       Yakın zamanda , ilerlemiş yaşına rağmen inşaatta kürekle çalıştığını, her inşaata girişinde çamur ve toza gargolan üstüne başına aldırmadığını ve bunları hiçbir maddi çıkar  ve istismar düşünmeden yürüttüğünü gördüm ve son bir kaç yıl içinde birlikte yaşadım. Bu konularla ilgili çalışma arkadaşlarının tümü de buna tanık olmuştur.

       Merhumla teşriki mesaisi olanlar dürüstlüğünü, çalışkanlığını ve iyi niyetini çok iyi bilir. Onlara bunu anlatmaya gerek yok. Tanımayanlara da bu birkaç satırla tanıtma imkanını bulamıyorum.

 

       İnsan seli ve göz yaşları içinde toprağa verilişinle noktaladığın bu fani dünyada bıraktığın eserlerle seni daima anacağız. Ruhun şad, mekanın cennet olsun HACI AMCA. (Ekrem Kesmen Sesimiz Gazetesi 17 OCAK 1986)Hacı Ahmet Çatladıoğlu      

       Son elli yılda Boluda yetişen en büyük halk adamını yitirdik.Bolu Hayır İşleri Vakfı Başkanı, Ticaret  ve  Sanayi Odası eski Başkanı, Hacı Ahmet Çatladıoğlu, yada yaygın tabiri ile ‘’HACI AMCA’’ Umre ziyaretine giderken Irak’ta geçirdiği bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.

       Kendisi hakkında kullandığımız son elli yılın en büyük halk adamı tabiri hiçte abartma değildir. Gerçekten de Hacı Ahmet Çatladıoğlu, kısıtlı tahsil hayatına ve köyden gelmesine rağmen, parlak zekası ile bütün çemberleri kırma başarısını göstermiş, bu şehrin en ileri gelen simalarından biri olmuştur.

       ‘’Hacı Amca’’ ile klasik demokrasi mücadelesinin en yoğun olduğu 1957-60 yıllarında tanıştığımı hatırlarım. O, zamanın muhalefet partisinde İl yönetim kurulu üyesi, ben gençlik kolları başkanı idim. Tanışmamız kısa sürede sevgiye dönüştü. O tarihten bu tarihe hiç eksilmeden dost kaldık. Birbirimizi her zaman sevdik, saydık.

       1960’lı yıllardan sonra ‘’Hacı Amca’da gözle görülür bir değişiklik başladı. Ticari faaliyet-lerini yetişmiş olan oğlu Mustafa Çatladıoğlu’na  ve çok sevdiği torunlarına bırakarak alabildi-ğine hayır dernekçiliğine girdi. Etrafına topladığı kendisine inanan ve güvenen şimdi rahmetli olmuş Fehmi Maçka, Hacı Hasan Durukan, İsmail Kesen ve halen sağ olan Hasan Bülbül, Rifat Dereli, Mehmet Özkan gibi arkadaşlarının yanına kattığı Kamil Yelki, Mehmet Kain ve İbrahim Kaygusuz gibi gençlerle yola çıkarak Boluya paşpeşe eserler vermeye başladı .İnşaatçılıktaki olağan üstü becerisiyle Boluya Aslahattin Camii, Hayır İşleri İşhanı, Müftülük sitesi, Ticaret ve Sanayi Odası Binasını kazandırdı. Bunlar yetmiyormuş gibi son zamanlarda Sümer Mahallesinde büyük bir dini sitenin yapımına ve Tabaklar Camii minare inşaatına başlamıştı. Hiç kuşku yok ki ömrü sürseydi, bu iki büyük eserinde üstesinden gelecek, bunları da tamamlayacaktı.

       Hacı Amca’nın en belirgin özelliklerinden biri de mensubu olduğu ve başkanlığını yaptığı hayır derneklerinin bütün işlerini en küçük teferruata kadar kendisinin yapmasıydı. Çok enteresandır başkanlığını yaptığı Vakıf ve derneklerin üyesi ve hukuk müşaviri olduğum halde, bana zahmet olmasın diye bütün hukuki müracaatları kendisi hazırlar, yazar, çizer sonunda bana imzaya getirirdi. Umre seyahatine başlamadan  son hafta aşağı yukarı hergün yazıhaneme geldi. Hayırsever bir hemşehrimiz, Karaçayır mahallesindeki evini Hayır İşleri Yapma Vakfı’na bağışlama kararı almıştı. Tapudaki bir pürüz dolayısıyla dava açılması icap etti. Davayı açtık. Vedalaşırken şunları söylediğini anımsıyorum. (-Ben Umreden dönünceye kadar sen davayı halledersin. Dönüşte inşallah tapuyu alırız.)

       Ömrünü Hayır İşlerine tapu almakla geçiren ‘’Hacı Amca’’ hiç şüphe yokki Cennetin de tapusunu aldı. Cenazesindeki görülmemiş görkemli cemaat ise Cennet tapusunun şahitleri oldu. (Av.Yener BANDAKÇIOĞLU- Sesimiz Gazetesi 20 OCAK 1986

Kurduğu ve başkanlıklarını yaptığı derneklerin tüm menkul ve gayrimenkullerini BOLU HAYIR İŞLERİ YAPMA VAKFI adı altında birleştirerek, kurduğu Vakfın da başkanlığını yaparken, 6 Ocak 1986 yılında  Ümre ziyareti sırasında IRAK/Samara' da  geçirdiği trafik kazası sonucunda yitirdiğimiz ve 14 Ocak 1986 tarihinde defnettiğimiz  HACI AHMET ÇATLADIOОLU'nu,

 

 

       Vakfın kuruluşundan itibaren Ahmet Çatladıoğlu'nun en büyük yardımcısı olan ve Başkanlık yaptığı sürede Vakfa büyük hizmetleri geçerken 2001 yılında yitirdiğimiz Hasan BÜLBÜL'ü,

 

 

       Vakfın kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içinde; Vakfımıza hizmet verenlerden ebediyete intikal edenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.